Yeni tikilidən mənzil alanların əsas şikayətləri
İnşaat sektorunda irəliləyişin olması yeni tikililərin sayının da artmasına səbəb olur.  Alternativ çox olduğu təqdirdə mənzil seçimi zamanı nəzərə alınması lazım olan məsələlər də çoxalır. Ev almaq istəyənlər binanın vəziyyətinə, yerləşdiyi əraziyə, satiş edən şirkətin bundan öncəki layihələrdəki uğuruna qədər bir çox məqamlara diqqət etməlidir. Mənzil sahibi olmaq kimi önəmli bir qərar vermisinizsə, hər şeyi araşdırmağınız da mütləqdir. Belə olmayacağı təqdirdə böyük problemlərlə üzləşmək də qaçılmaz olur. Bu durumda isə siz ev yox, problem sahibi olursunuz.
İnsanların yeni tikililərdə üzləşdiyi əsas 3 problem:
• Çıxarışlar (kupça) verilmir: Aldıqları mənzilin dəyərini tam olaraq ödəmələrinə rəğmən bir neçə ildir ki, tikinti şirkətindən çıxarışlarını ala bilməyən yüzlərlə insan var. Şirkətin verdiyi müqavilə ilə mənzil sahibi olan ev sahibləri hər zaman “bir gün şirkət batar və evimizdən olarıq” qorxusu ilə yatırlar.
• Təhvilin gecikməsi: Alıcılar çox zaman qiymətinin ucuz olması səbəbi ilə hazır binadan çox, təməli yeni qoyulan binalardan mənzil almağa üstünlük verirlər. Müştəri müəyyən məbləğ ödəyib, binanın təhvil veriləcəyi günü gözləyir. Bəzi hallarda 1 il 3 ilə, 3 il 5 ilə dönür, bəzən isə tikintinin düzgün sənədləşdirilməməsi səbəbindən binanın tikintisi yarımçıq dayanır. Bu hallarda isə ən çox ziyanı müştərilər çəkir.
• Təhvildən sonrakı xidmətin zəifliyi: Bir çox tikinti şirkətləri binanı sakinlərə yaşayış üçün təhvil verdikdən sonra öhdəliyinin bitdiyini düşünür. Bundan sonra sakinlərin şikayətləri ilə maraqlanmır, ortaya  çıxan problemlərin həllindən boyun qaçırır. İstilik sistemində, suyun, qazın, işiğın  verilməsində, lift sistemində yaranan nasazlıqlarda sakin dərdini kimə deyəcəyini bilmir. Şirkətin xidmətinin qeyri peşəkarlığı özünü binanın təhlükəsizliyi və təmizliyində də göstərir. Belə problemlər sakinlərin hər gün əsəb gərginliyi yaşamalarına səbəb olur.
Yuxarıda sadaladığımız problemlər yeni tikililərdə insanları narahat edən əsas amillərdir.
Bir neçə gün öncə Prezident Administrasiyası(PA) əhalinin tikinti şirkətlərindən daxil olan şikayətlərində adı hallanan müəssisələrin siyahısını açıqladı. Siyahıda Melissa Group-un adına rast gəlinməməsi təsadüfi deyil.  Tikintinin ilkin mərhələsində, tikinti müddətində və təhvil verildikdən sonra, hər zaman sakinlərin komfortunu və rahatlığını düşünərək Melissa Group tikinti şirkəti inşaat sektorunda inamlı addımlarla irəliləyir.  Şirkət kompleks sakinləri ilə şirkət – sakin münasibəti deyil, ailə münasibəti qurmağa çalışır. Təhvil verilən binalarda sakinlərə xidməti yüksək səviyyədə saxlayır. Yaranan problemləri də anında dəyərləndirib, aradan qaldırır.
Qeyd edək ki, nümunə şirkətlərdən biri kimi, Melissa Group tikinti şirkətini misal göstərmək olar.
Melissa Group bütün layihələrində tikintini vaxtında, çıxarışla təqdim etməklə yanaşı, yüksək təhlükəsizlik və təmizlik xidmətlərinin təminatını verir və xüsusən də ara-sıra öz sakinləri üçün müxtəlif tədbirlərin təşkilatçılığını həyata keçirir və sakinləri ilə birlikdə müxtəlif sosial layihələrə imza atır.

Основные жалобы покупателей квартир в новостройках
Прогресс в строительном секторе является причиной увеличения числа новостроек. При обилии алтернатив во время выбора квартиры увеличиваются и вопросы, которые нужно учитывать. Те, кто хочент купить дом, должны обращать внимание на такие моменты, как состояние здания, место расположения, успех компании-продавца в прежних проектах. Если вы приняли важное решение стать владельцем квартиры, то обязательно должны всё выяснить. В противном случае неизбежно столкнуться с большими проблемами. В этом случае вы становитесь хозяином не дома, а проблем.
3 главные проблемы, с которыми сталкиваются люди в новостройках:
• Не выдаются купчие: Есть люди, кто, несмотря на оплату полной стоимости купленных квартир уже несколько лет всё ещё не могут получить купчие. Хозяева квартир, ставшие таковыми на основе договора с компанией каждый день засыпают со страхом «однажды компания обанкротится и мы лишимся».
• Опоздание сдачи: Из-за дешевизны покупатели чаще предпочитают покупать квартиры не в готовых зданиях, а в тех, у которых только что заложен фундамент. Так, выплатив определённую сумму, клиент ожидает день сдачи здания. В некоторых случаях проходит год, 3, 5, а иногда из-за неправильного оформления документации, строительство здания приостанавливается. А в таких случаях больше всего старадают клиенты.
• Слабое обслуживание после сдачи: Многие строительные компании считают, что после сдачи в эксплуатацию квартиры их обязательства заканчиваются. После этого они не интересуются жалобами жильцов, избегают решать проблемы. Жильцы не знают к кому обращаться по поводу неполадок, возникающих в системах подачи тепла, воды, газа и света и в лифтах. Непрофессионализм услуг, оказываемых компанией, проявляет себя и в безопасности и чистоте здания. Такие проблемы ежедневно подвергают жильцов стрессу.
Вышеперечисленные проблемы – это главные факторы, беспокоящие жильцов новостроек.
Пару дней тому назад Администрация Президента обнародовала список строительных компаний, на имя которых приходит больше всего жалоб. Неслучайно, что в этом списке не было имя компании «Мелисса Груп». Неизменно заботящаяся об удобстве и комфорте жильцов, как на первоначальном этапе строительства, как и во время самого строительства и после сдачи строительная компания «Мелисса Груп» продвигается уверенными шагами в строительном секторе. Компания старается установить с жильцами комплексов не отношения типа: компания-жилец, а семейные отношения. В сданных в эксплуатацию зданиях неизменно поддерживает высокий уровень сервиса, и оперативно оценивает и решает возникающие проблемы.
Одной из образцовых предприятий можно указать строительную компанию «Мелисса Груп».
«Мелисса Груп» помимо своевременной сдачи всех своих проектов и выдачи купчих их жильцам, также даёт гарантию высокого уровня безопасности и сервиса чистоты. Время от времени она организует различные мероприятия для жильцов, и совместно с ними учавствует в социальных проектах.