Valideynlər üçün distant təhsil təlimatı
Yenidən əvvəlki həyatımıza qayıtmağa başladığımız bu dövrdə yeni prinsiplərə də keçid edirik.  Açıqlanan distant təhsil qərarlarına görə evdən hazırlaşmaq və uşaqlarınızın təhsilini bu dövrdə əskiksiz davam etdirmək üçün valideyn olaraq bəzi məsuliyyətlərə sinə gəlmək lazımdır. Bu bloqumuzda distant təhsil alan övladınız üçün nələri etmək və nələrdən yayınmaq lazım olduğu barədə yazacağıq.
Təhsil atmosferi yaratmaq üçün plan təyin edin
Uşaqların distant təhsil dönəmində dərslərə daha çox fokuslana bilməsi üçün gündəlik rutin təyin etmək məqsədəuyğundur. Bununla, gün içində təkrar etməli olduğu mövzular, tamamlayacaqları tapşırıqlar, yeni öyrənəcəkləri dərsə dair hazırlıqlar olduğu müddətdə şagirdlərin təhsil prosesinə öyrəşməsi daha rahat olacaqdır.  Sinifdə öyrənəcəkləri dərslərə evdə hazırlaşacaq olan uşaqlar üçün eyni məktəbdəki kimi bir proqram hazırlamaq lazımdır. Hətta səhər oyanacaqları bir saatı təyin etmək, uşaqları dərsə daha çox fokuslayacaqdır.
Valideynlər necə davranmalıdır?
Pedaqoqların dəstəyi ilə hazırlanan distant təhsil proqramında əsas tələb olunan nüans valideynlərin övladları ilə müəllim kimi davranmamalı olmasıdır. Yəni təyin olunan disiplin uşaqlara uyğun şəkildə olmalıdır.
Uşaqları dərslə həddən artıq yükləmək düzgün deyil. Dərs hazırlama saatlarını təyin edərkən övladınızın da bu prosesdə iştirak etməsini və onların da fikrini soruşmağınızı məsləhət görürük.
Plan yaradarkən realist davranın
Dərs proqramı və çalışma saatlarını təyin edərkən həddən artıq yüklənməyə yox, müntəzəm olmağa fikir verilməlidir. Bu zaman təhsil prosesinə dəstək verəcək bir plan qurarkən real saatlar təyin etməyə cəhd edin. Əks təqdirdə övladınız sıxıla və motivasiyasını itirə bilər.
Evdə təhsil üçün düzgün mühit yaradın
Əvvəllər şagirdlər yeni dərsləri sinif atmosferində öyrənir, tapşırıqları isə evə yazırdılar. Sinif atmosferini evdə yaratmaq heç də həmişə mümkün olmur. Ancaq, bəzi dekorasiya dəyişiklikləri etmək müəyyən dərəcədə kömək olacaqdır. Məsələn, dərs çalışdığı masanı uşağınız üçün istifadəsi rahat vəziyyətə gətirə bilərsiniz. Çünki, övladınız bu masada çox vaxt keçirməli olacaq.

Инструкция по дистанционному обучению для родителей
В период, когда мы заново возвращаемся к прежней жизни, мы переходим и к новым принципам. Согласно объявленным решениям о дистанционном обучении для обеспечения бесперебойного продолжения домашнего обучения и образования ваших детей, как родители вы должны вынести груз некоторых ответственностей. В этом блоге мы напишем о том, что надо сделать, а чего нужно избегать для ребёнка, получающего дистанционное обучение.
Разработайте план для создания атмосферы обучения
Для того, чтобы дети во время дистанционного обучения больше сфокусировались бы на уроках, целесообразно установить ежедневную рутину. Тем самым, во время подготовки к новым урокам, завершения домашних заданий, повтора тем, приобщение учеников к образовательному процессу будет более комфортным. Для детей, которые будут изучать дома те уроки, которые они должны были проходить в школе, необходимо подготовить аналогичную программу. Даже определение времени утреннего пробуждения поможет больше сфокусировать внимание детей на уроках.
Как должны поступать родители?
Главным нюансом, которое требует программа дистанционного обучения, подготовленного при поддержке педагогов, является то, что родители должны обращаться со своими детьми, как учителя.
Неверно слишком загружать детей уроками. Определяя время подготовки уроков, советуем вам обеспечить принятие участия вашего ребёнка в этом процессе и узнать их мнение на этот счёт.
Разрабатывая план, поступайте реалистично
Определяя программу уроков и часы работы над ними, уделяйте внимание не чрезмерной нагрузке, а постоянству. Разрабатывая план, могущий послужить поддержке учебного процесса, попытайтесь установить реально возможные часы занятий. В противном случае вашему ребёнку всё это надоест, и он потеряет мотивацию.
Для домашнего обучения создайте верную атмосферу
Раньше ученики учили новые уроки в атмосфере класса, а домашние задания делали дома. Создать дома атмосферу класса априори невозможно. Но некие декоративные изменения в определённой степени помогут. Например, можете привести рабочий стол ребёнка в удобное для него положение. Потому что ваш ребёнок должен будет провести за этим столом долгое время.